انواع توری فایبر گلاس مورد استفاده در صنعت سنگ

 انواع توری فایبرگلاس مورد استفاده در صنعت سنگ

توری فایبرگلاس محصول جدید است که دارای ساختار کامپوزیتی است که از الیاف شیشه‌ای و  مواد پلیمری تهیه شده است. در این ساختار از الیاف شیشه‌ای به‌ عنوان پایه کامپوزیت استفاده ‌شده است. مواد پلیمری که می‌توانند رزین‌های مخصوص باشند، به ‌عنوان شکل‌ دهنده ساختار نهایی کامپوزیت فایبرگلاس استفاده می‌شوند. این رزین‌ها از انواع مختلف مانند رزین پلی استر، رزین وینیل استر، رزین اپوکسی و می‌باشند.

توری فایبرگلاس در صنعت سنگ بخصوص فرایند های فراوری سنگ استفاده های زیادی دارد. توری فایبرگلاس سنگ جهت استحکام بخشی اسلب و تایل‌های سنگی همراه رزین اپوکسی مورد استفاده قرار می گیرد.

قرار گرفتن توری در پشت سنگ نقش قابل توجهی را در جلوگیری از نفوذ رطوبت، حرارت و در نتیجه افزایش عمر و پایین آمدن فرسودگی سنگ ایفا می کند. علاوه بر آن ترمیم شکستگی سنگ هایی که در تولید آنها از توری استفاده شده است به مراتب بهتر و موثرتر از سنگ های بدون توری است چرا که توری باعث انسجام و حفظ سنگ و جلوگیری از پاشیده شدن سنگ در هنگام شکستگی می شود تا جایی که ترمیم شکستگی حتی با استفاده از چسب نیز قابل انجام است و این خود سبب کاهش پرتی و دور ریز سنگ می شود. در ادامه به انواع توری های فایبرگلاس مورد استفاده در صنعت سنگ می پردازیم.

ابعاد توری فایبرگلاس مورد استفاده در سنگ

توری فایبرگلاس با عرض ۶۰  برای فرآوری سنگ تایل مورد استفاده قرار می گیرد. انواع سنگ چینی مثل الیگودرز، ازنا، نی ریز، قروه و لایبید و انواع سنگ های مرمریت، مهکام، مارشال، تری دی بلک از جمله سنگ هایی هستند که در حال حاضر با توری های فوق فرآوری می شوند. از توری های عرض ۶۰ برای سنگ های مزار مرمر (سنگ قبر) نیز استفاده می شود.

توری عرض60 و ۸۰ گرمی نیز جهت فرآوری سنگ های قله بری بوده و امکان فرآوری تمامی سنگ های مرمر، مرمریت و چینی با آن فراهم می باشد. مزیت این توری نسبت به عرض های بالاتر در فرآوری تایل سرعت بالاتر و عدم نیاز به برش بوده و همچنین تمیزی و زیبایی پشت سنگ نیز با توجه به یکپارچگی و عدم برش توری مش به مراتب بیش تر می باشد. به طور کلی توری های فایبرگلاس سنگ‌های تایل را می‌توانیم به دو گروه زیر تقسیم کنیم.

·       با عرض 60 سانتی‌متر و طول 200 متر در هر رول

·       با عرض 80 سانتی‌متر و طول 200 متر در هر رول

توری فایبرگلاس سنگ اسلب

توری‌های فایبرگلاس در عرض‌های یک متر تا دو متر برای سنگ‌های اسلب و سایر سنگ‌ها ساخته می‌شوند. به طور کلی توری‌هایی که برای سنگ اسلب می‌توانید استفاده کنید، دارای سه مشخصه عرض، وزن و ابعاد چشمه هستند. توری‌های پشت سنگ اسلب در عرض‌های 2 متر یا یک متر تولید می‌شوند.

برای نصب توری برای سنگ اسلب، از توری‌های زیر می‌توانید، استفاده کنید. این توری‌ها بر اساس ابعاد چشمه و وزن طبقه بندی شده‌اند.

        توری 3*3 در عرض های 100،120،140،150،160،170،180،190،200 سانتی متر و وزن 65 گرم

        توری 7*9 140 تا 200 سانتی متر با وزن 75 گرم

        توری 4*4 در عرض های 120،140،150،160،170،180،190،200

        توری 2*1 در عرض های 100 و 120سانتی متر و وزن 75 گرم

کاربرد توری فایبرگلاس  در سنگ آنتیک

کاربرد توری فایبرگلاس  در سنگ آنتیک

بعد از برش سنگ در ابعاد مختلف تایل، طولی و اسلب، ابعادی ازسنگ باقی می ماند که دیگر قابل برش نیست که دیگر برای کارخانه سنگبری کاربردی ندارد. اما باتوجه به ارزش سنگ و جلوگیری از هدر رفت این ثروت خدادادی، آن ها را به کارگاه های آنتیک بری منتقل می کنند. در آنجا طی اعمال فرآیندهایی بروی این خرده سنگ ها، سنگ آنتیک تولید می شود طرح سنگ های آنتیک بسیار متنوع است و برحسب سلیقه کاربردهای گوناگونی دارد.

این خرده سنگ‌ها با چسب‌هایی با پایه رزینی به هم متصل می‌شوند و حاصل این فرایند به وجود آمدن سنگی با زیبایی و خصوصیات ویژه به نام سنگ آنتیک است. این سنگها معمولاً از سنگ‌های طبیعی تراورتن و مالون تشکیل شده است که بدون تغییر در رنگ و با هنر دست و به صورت طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به سنگ آنتیک سنگ روی توری هم می‌گویند. این سنگ از سنگ‌های تراورتن و مرمر تولید می‌شود که با استفاده از دستگاه‌های برش سنگ آنتیک این سنگ‌ها را برش و صیقل داده و به وسیله اپوکسی روی توری چسبانده می‌شود.

پیشنهاد میکنیم مقاله توری سنگ آنتیک را مطالعه کنید.

ویژگی سنگ آنتیک

Ø    مقرون ‌به ‌صرفه بودن و قیمت مناسب آن

Ø    وزن کم و حمل آسان

Ø    ثبات رنگ زیاد

Ø    تنوع رنگ و نصب آسان

Ø    قابلیت تحمل گرمای زیاد

Ø    مقاوم و بسیار شیک و زیبا

Ø    تنوع رنگ

Ø    قابلیت نصب برای هر دیواری مانند گچی، سرامیکی، سیمانی، بتنی و غیره

استفاده از توری جهت بقچه کردن سنگ

استفاده از توری جهت بقچه کردن سنگ

 از توری فایبرگلاس برای پوشاندن سنگ استفاده می کنند، تا از این طریق مانع از شکستن، ترک خوردن و ریختن سنگ در هنگام جابجایی آن می شود.

زمانی که دور تا دور سنگ را از چسب و توری مخصوص می پوشانند، به اصطلاح آن را بقچه پیچ کرده اند. این کار همچون قالبی دورتادور سنگ را احاطه می کند و آن را آماده برش میکند. از جمله سنگ های که از توری بقچه کردن استفاده می شود سنگ مرمر و برخی مرمریت ها می توان نام برد.

از توری الیاف حصیری با تراکم بالا و ضخیم تر  و با ابعاد و گرماژهای مختلف 200 تا 800 گرمی جهت تولید قطعات فایبرگلاس و همچنین بقچه کردن بلوک سنگ کوپ مورد استفاده قرار می گیرد.

جمع بندی

توری فایبرگلاس استفاده های زیادی در صنایع مختلف دارد یکی از صنایع که بیشترین استفاده را دارد صنعت سنگ می باشد. در صنعت سنگ برای استحکام و جلوگیری از ترک خوردگی و سایر عوامل مضر که ممکن است به سنگ آسیب بزند استفاده از توری کمک فراوانی به فعالان در حوزه سنگ کرده است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *